Jadranska obala

Lijepa naša Hrvatska prebogata je kulturnom baštinom, znamenitostima i prirodnim ljepotama, a posebice se to odnosi na našu svjetski poznatu obalu. Ovdje su samo neke od zanimljivosti s kojima se možete susresti na našoj obali, a za koje možda ranije niste znali. Ovakva prirodna bogatstva, ljepote i tradiciju imaju rijetki, posebno na tako mali broj stanovnika i na tako malom teritoriju. Malom, ali prelijepom i prebogatom!

1244 otoka

Često se čuje kako je Hrvatska zemlja s 1000 otoka, što je fascinantno. Preciznije, Hrvatska je zemlja s čak 1244 otoka! Hrvatska je obala među najrazvedenijim obalama u Europi, a svi ti hrvatski otoci, hridi i grebeni u sebi kriju brojna prirodna bogatstva i ljepote. Od 1244 otoka, stalno ih je naseljeno samo 78. No, bez obzira na to, čak i pusti, nenaseljeni otoci mogu biti fascinantni, a najbolji primjer za to je otok Galešnjak, svjetski poznat otok u obliku srca, poznat i kao Otok ljubavi. Nešto manje je poznat otok Baljenac, koji zbog brojnih suhozida izgleda poput otiska prsta (a metodu otkrivanja identiteta pomoću otiska prsta utemeljio je upravo Hrvat, Ivan Vučetić, s otoka Hvara), a zanimljiv je i otok Gaž, koji podsjeća na ribu.

Najmanji grad na svijetu

Hrvatska je domovina i najmanjeg grada na svijetu. Grad Hum nalazi se u Istri i broji tek nekoliko desetaka stanovnika. Hum se često naziva najmanjim gradom na svijetu, iako se često raspravlja o tome je li Hum grad ili tek naselje. Kriteriji za to je li neko mjesto grad ili nije razlikuju se od države do države, po broju stanovnika svakako bi Hum teško bilo klasificirati kao grad, međutim, ostaci gradskih zidina koje su u prošlosti štitili stanovnike Huma od prodora Mlečana i Turaka danas pokazuju kako je Hum nekada imao znatno veći značaj. Danas je Hum mjesto bogate arhitekture i povijesti, ali također Hum je i dom biske, domaće rakije s imelom čija je receptura stara oko 2000 godina, a potječe upravo iz Huma.

Najkraća rijeka na svijetu

Rijeka Ombla pokraj Dubrovnika nosi titulu najkraće rijeke na svijetu. Duga je samo 30 metara, a iznimno je važna za povijest našeg globalno najpoznatijeg grada. S njezinog se izvora Dubrovnik napajao vodom za piće još od davne 1438. godine kada je izgrađen i pušten u pogon prvi dubrovački vodovod. Prvi vodovod u Londonu izgrađen je 1609., u Beču 1839., a u Moskvi 1878. godine što također govori o bogatoj hrvatskoj tradiciji.

Zanimljivo je također što je u rijeci Ombla nedavno otkrivena čovječja ribica, iznimno rijetka endemska vrsta ribe. Koliko kulturno bogatstvo ova mini rijeka veže uz sebe pokazuje i činjenica da su u Vilinoj špilji koja se nalazi iznad izvora Omble pronađeni ostatci keramičkih posuda iz 3. i 4. stoljeća prije Krista.

Najsunčaniji otok u Europi

Popularnost hrvatske obale zasluga je, naravno, i prekrasnog vremena i povoljne klime koja nas krasi. Često ga se naziva najsunčanijim otokom u Europi, no te brojke variraju s obzirom na vremenske uvjete kroz godine. Svakako ga se smatra najsunčanijim hrvatskim otokom i bio najsunčaniji ili ne u nekoj godini, Hvar je sa svojih prosječnih 2726 sunčanih sati (a znalo je biti i više od 3000!) zasigurno jedan od najsunčanijih. Krase ga duga topla ljeta i blage zime.

Također, otok Hvar je u nekoliko navrata bio proglašen najboljim otokom u Europi, po izboru čitatelja uglednog Condé Nast Traveler časopisa. Više od 800.000 čitatelja sudjelovalo je u glasovanju, a na prvo mjesto u Europi zasjeo je naš Hvar, ispred nekih, na prvi pogled možda poznatijih turističkih mjesta poput Mykonosa ili Madeire. Nije Hvar najbolji u Europi bio samo radi velikog broja sunčanih sati, već i zbog bogate kulturne baštine, povijesnih građevina, ali i nadaleko poznate hvarske lavande i bogatog noćnog života.

Najstariji glagoljaški spomenici

Obalni i priobalni hrvatski krajevi dom su i najstarijih glagoljaških spomenika, a najpoznatiji od njih je Bašćanska ploča s kraja 11. stoljeća, pronađena u Jurandvoru na otoku Krku. Također, Misal po zakonu rimskoga dvora prva je hrvatska knjiga tiskana na hrvatskom jeziku i glagoljici, autohtonom hrvatskom, a objavljena  je 22. veljače 1483. godine. Prva je knjiga uopće koja je otisnuta na pismu koje nije latinično i prva otisnuta knjiga na čitavom južnoslavenskom području. Inače, sve knjige tiskane prije 1501. godine smatraju se izuzetno vrijednima i nazivaju se inkunabule (prvotisci), što znači da je Hrvatska bila među prvima u svijetu i po pitanju pismenosti i pisane kulture.

Najmanja katedrala na svijetu

Crkva svetog Križa u Ninu naziva se najmanjom katedralom na svijetu. Ova mala crkvica kružnog oblika Duga je 7.80 m, široka 7.60 m, visoka 8.20 m, a debljina zidova je 57 cm što osigurava zaklon od vrućina za posjetitelje. Najmanjom katedralom na svijetu ovu je crkvicu prozvao poznati britanski arhitekt Thomas Jackson, a ona je osim po tome, poznata i što je sama crkvica svojevrsni kalendar. Naime, zbog položaja prozora i kutu padanja sunčevih zraka, može se precizno odrediti datum suncostaja i ravnodnevnice.

Bogate kulturne znamenitosti i spomenici pod zaštitom UNESCO-a

Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), specijalizirana organizacija u sustavu Ujedinjenih naroda, prepoznala je brojne hrvatske običaje i znamenitosti stavivši ih pod svoju zaštitu. Spomenut ćemo samo neke koji su vezani uz obalu i priobalne krajeve:

  • Dioklecijanova palača u Splitu
  • Stari grad Trogir
  • Stari grad Dubrovnik
  • Eufrazijeva bazilika u Poreču
  • Čipkarstvo
  • Sinjska alka
  • Klapsko pjevanje
  • Više od 30 drugih znamenitosti

Sve su te znamenitosti pokazatelj raznolikosti, bogate kulture i stoljeća tradicije koja je prepoznata u svjetskim okvirima. Stari grad Dubrovnik jedan je od najpoznatijih starih gradova na svijetu i dubrovačke su zidine, između ostaloga, bile poprište snimanja megapopularne serije Game of Thrones, što je dodatno doprinijelo njihovoj popularnosti. Također, valja posebno istaknuti Sinjsku alku koja se kontinuirano događa od 1717. godine u spomen na veliku pobjedu, kada je 700 hrvatskih vojnika obranilo Sinj od 60.000 turskih osvajača.

Isto tako, Dioklecijanova palača je jedan od najbolje sačuvanih spomenika rimskoga graditeljstva na svijetu. Primjera ima bezbroj, kao i znamenitosti na popisu UNESCO-a, istaknuli smo samo neke, a za ostale ostavljamo vam da se osobno uvjerite sami.

Pulska arena

Rimski amfiteatri privlače poglede gdje god da se nalaze, ali nažalost, danas su rijetki očuvani. Ono što je zanimljivo jest da niti jedan rimski amfiteatar nije tako očuvan kao arena u Puli. To je šesti po veličini rimski amfiteatar i jedini preostali sa svim u potpunosti očuvanim bočnim kulama. Njena struktura je izvanredno dobro očuvana, uključujući sve četiri spomenute bočne kule i tri etaže lukova. Osim što je iznimno očuvana, ona se redovno i koristi za brojne koncerte, dom je Pula film festivala i tako svaki događaj koji se događa u takvom ambijentu dobiva jednu potpuno novu dimenziju.

Najstarija europska hidroelektrana

Prva hidroelektrana u Europi i druga u svijetu izgrađena upravo u Hrvatskoj, domovini Nikole Tesle, na rijeci Krki, upravo njegovom zaslugom, pogonjena izmjeničnom strujom po kojoj je on danas i najpoznatiji. Puštena je u promet svega tri (po nekim izvorima dva) dana nakon puštanja u promet prve svjetske hidroelektrane, što još jednom dokazuje kako je Hrvatska kroz povijest itekako bila ukorak s najvišim svjetskim tehničkim dostignućima.

Pas dalmatiner

Ovi iznimno simpatični i zbog svojih crnih točaka po tijelu, iznimno prepoznatljivi psi potječu iz Hrvatske i ime su dobili upravo iz Dalmacije, odakle potječu. Nađene su slike točkastih pasa nalik dalmatinskim psima stare više od 4000 godina. Ovi su psi danas isključivo kućni ljubimci, dok su se nekad aktivno koristili u lovu i za vojne svrhe. 2018. godine, pas DuDu, upravo ove pasmine postao je na izložbi u Varšavi, najljepši pas u Europi, u konkurenciji od više od 15.500 pasa iz cijele Europe.

Zanimljivosti

Danima bismo mogli nabrajati znamenitosti po kojima je obala Hrvatske poznata, uz priobalne krajeve. Spomenut ćemo još samo nekoliko zanimljivosti. Ne smijemo zaboraviti morske orgulje, jedinstven instrument na kojemu more svojim valovima proizvodi zvuk. Nadaleko je poznata plaža Zlatni rat, zbog svoga jedinstvenog, prirodnog oblika, a zanimljivo je također kako je u Hrvatskoj pronađen i najveći tartuf na svijetu, težak gotovo 1.5kg.

U Hrvatskoj svatko može za sebe pronaći nešto zanimljivo, bilo da se radi o lijepom, čistom moru, bogatim znamenitostima, stoljećima starim građevinama, narodnim običajima koji se generacijama prenose s koljena na koljeno…Čitava je Hrvatska, a posebno njena obala, dragulj kojemu se teško nadiviti i o kojemu možemo toliko toga naučiti i svaki se put iznova zaljubiti!

Društvene mreže: Javite nam se: