Nikola Tesla
Mještani malog hrvatskog sela Smiljan, u srcu Like, tog 10. srpnja 1856. godine sigurno nisu niti u snu mogli pomisliti da je upravo tog dana u tom malom mjestu rođen jedan od najvećih umova u povijesti čovječanstva, od početka vremena, sve do danas. Tada je rođen čovjek čiji su izumi promijenili svijet, Nikola Tesla.
Posebno to vrijedi istaknuti u kontekstu legende kako je slavni Tesla rođen u vrijeme jake oluje s mnoštvom munja. Mještani su to nazivali lošom srećom, no ispostavilo se nešto potpuno suprotno, jer je. čini se, upravo ta munjevita noć odredila životni poziv ovog genijalca.
Nažalost, danas kada njegove izume bez kojih bi nam današnji način života bio nezamisliv često uzimamo zdravo za gotovo, mnogi u prvi plan umjesto njegovih veličanstvenih djela stavljaju prepirke oko njegove nacionalne pripadnosti, stoga je potrebno reći i nekoliko riječi o tome.
Situacija je tu čista i zasigurno imamo puno pravo nazivati ga hrvatskim izumiteljem.
Njegovi preci stoljećima su živjeli u Hrvatskoj, a to što su bile pravoslavne vjeroispovijesti ni na koji način ne određuje nacionalnu pripadnost. Također, Tesla se sam nazivao sinom hrvatske domovine, za što postoje i povijesni dokazi.
U arhivi Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu nalazi se originalni primjerak Narodnih novina, broj 120 od 25. svibnja 1892. godine koji prenosi Tesline riječi koje je izjavio prilikom posjeta Zagrebu.
U Zagreb je došao na poziv zagrebačkog gradonačelnika, da održi predavanje na temu elektrifikacije Zagreba. Između ostaloga, rekao je kako smatra svojom dužnošću da kao rođeni sin svoje zemlje pomogne Gradu Zagrebu u svakom pogledu savjetom i činom biti pri ruci i da će on u slučaju bilo kakvih tehničkih poteškoća pomoći kako najbolje zna, bez ikakve naknade.
Izvornu presliku teksta iz Narodnih novina preuzmite ovdje.
Ono što je oko Nikole Tesle sigurno je činjenica da se radi o jednom od najvećih, ako ne i najvećem izumitelju svih vremena. Bavio se radiotehnikom i elektrotehnikom, a najpoznatiji je po izumu višefaznog sustava izmjenične struje, kao i po okretnome magnetskom polju.
Sustav izmjenične struje gotovo je u potpunosti iz upotrebe istisnuo Edisonov koncept istosmjerne struje koji je do tada bio najzastupljeniji. Nikola Tesla uspješno je dokazao kako je njegov upotreba izmjenične struje jednako sigurna kao i primjena istosmjerne, ali omogućava masovnu proizvodnju i jednostavnu distribuciju na velike udaljenosti. Tako je Tesla postavio temelj za gotovo sva tehnička postignuća i na neki način okrenuo tijek povijesti.
Teslin sustav izmjeničnih struja odabran je za izgradnju prve svjetske hidroelektrane, na slapovima Niagare, a zanimljivo je, kako je upravo Teslinom zaslugom, prva hidroelektrana u Europi i druga u svijetu izgrađena upravo u Hrvatskoj, domovini Nikole Tesle, na rijeci Krki. Puštena je u promet svega tri (po nekim izvorima dva) dana nakon puštanja u promet prve svjetske hidroelektrane, što još jednom dokazuje kako je Hrvatska kroz povijest itekako bila ukorak s najvišim svjetskim tehničkim dostignućima.
Tesla je prijavio više stotina patenata vezanih uz izmjeničnu struju, a oni se do danas nepromijenjeni koriste u modernim uređajima i čine oko 90 % svjetske proizvodnje električne energije.
Teslin konačni cilj htio je dokazati svijetu kako je moguć globalni bežični prijenos električne energije, ali za života to nije uspio realizirati kako je zamislio. Bez obzira na to, Chicago Tribune je s oduševljenjem pisao o Teslinom eksperimentu kojime je htio pokazati da je moguće električnu energiju prenositi bežično.
Taj je pokus, koji danas izgleda više kao scena iz znanstveno-fantastičnog filma, nego stvarni događaj, ali opisan je detaljno u nekada vrlo popularnim dnevnim novinama i pred posjetiteljima velike Svjetske izložbe u Chicagu 1893.
U rukama je držao staklene cijevi koje odjednom svijetle i pritom pušta munje snage nevjerojatnih 200.000 volti da bljeskaju po njegovu tijelu. „Nakon tako nevjerojatnog testa (…) tijelo i odjeća gospodina Tesle neko bi vrijeme nastavili emitirati fino svjetlucanje ili aureole fragmentirane svjetlosti”, izvještava Chicago Tribune.
Izumio je tesla i prvi funkcionalni elektromagnetski motor. Moderni elektromotori kakvi se nalaze u električnim automobilima današnjice izravni su potomci njegova izuma stoga ne čudi činjenica da je jedna od najvećih svjetskih multinacionalnih kompanija i gigant u proizvodnji električnih automobila, Tesla Motors, ime dobila upravo po slavnome Ličaninu.
Nikola Tesla je također pionir u istraživanju x-zraka. 1894. godine krenuo je s istraživanjem onoga što danas nazivamo x-zrakama ili rendgenskim zrakama, nazvanim u čast Wilhelma Röntgena, onoga koji je otkrio x-zrake, koje je usporedno s njime, na drugom kraju svijeta istraživao i Tesla. Tesla je autor i jedne od prvih slika dobivenih x-zrakama koje je poslao Röntgenu, odavši mu priznanje za otkriće. Za tu sliku, Tesla je bio model sam sebi, a uslikao je svoje stopalo. Teslino istraživanje na ovom polju znatno je usporio požar u njegovu laboratoriju 1895. godine i tko zna, bez tog požara možda bi Tesla bio prvi i na ovom području. No, bez obzira na to, bio je prvi s brojnim drugim izumima, od kojih su neki manje poznati.
Izumio je tako, između ostaloga, radio, prvi je demonstrirao daljinsko upravljanje, još 1898. godine, neonsku rasvjetu, neki ga nazivaju i ocem robotike, jer neki smatraju njegov brod na daljinsko upravljanje jednim od prvih robota.
O njegovim patentima i izumima, bilo bi potrebno napisati čitavu jednu knjigu, za što će se možda u budućnosti i pružiti prilika.
Tesla je bio zanimljiv čovjek mnogih interesa. Bio je fan svjetskog boksačkog prvaka, imena Fritzie Zivic, nadimka Croatian comet (hrvatska kometa) koji je postavio rekord za najposjećeniji događaj u poznatoj dvorani Madison Square Garden, a bio je prijatelj i s Marijanom Matijevićem, najjačim čovjekom na svijetu, koji je za njega održao nekoliko donatorskih priredbi kako bi pomogao razvoj Teslinih izuma.
Pri kraju života, živio je skromno, a preminuo je 7. siječnja 1943. godine u New Yorku, ostavivši iza sebe neprocjenjiva bogatstva u vidu izuma koji su promijenili svijet.