Zlata Bartl
Hrvatska je u svijetu poznata po mnogočemu, a jedna od tih stvari je na prvi pogled možda i neočekivana. Jedan hrvatski proizvod nalazi se na policama trgovina i u kućanstvima diljem Europe, Azije, Sjeverne Amerike, Afrike i Australije, u više od 50 zemalja svijeta. Taj se hrvatski proizvod proizvodio u proizvodnim pogonima ne samo u Hrvatskoj, već i drugdje u Europi, ali i primjerice Sjedinjenim Američkim Državama ili Tanzaniji i to u proizvodnim pogonima u hrvatskom vlasništvu.
Radi se o Vegeti. Vegeta je najpoznatiji hrvatski izvozni proizvod i jedan od najjačih hrvatskih brendova, a ime koje iza njega stoji ime je jedne žene koja je imala težak život, ali ostvarila je iznimno velike uspjehe. Zlata Bartl bila je na čelu razvojnog tima Podravke i najzaslužnija za izum Vegete zbog čega je stekla nadimak „teta Vegeta”.
Zlata Bartl rođena je 20. 2. 1920. u mjestu Dolac kraj Travnika u današnjoj Bosni i Hercegovini. Osnovnu i srednju školu završava u Sarajevu gdje je i odrasla, a kao pripadnica hrvatskog naroda, odlučila se na upis fakulteta u Zagrebu.
Upisala je tadašnji Mudroslovni fakultet i stekla zvanje profesora kemije, fizike, matematike i meteorologije.
Njeno područje interesa, kako je i sama kazala, bila je anorganska kemija, no život ju je vodio u drugom smjeru pa je prihvatila posao profesorice u sarajevskoj školi u kojoj je neko vrijeme radila, usputno dodatno usavršavajući svoja znanja.
Njena mladost bila je prožeta mnogim teškoćama. 1942. godine vodila je gimnazijalke na izlet u Rim i zbog toga su je poslijeratne vlasti u komunističkoj Jugoslaviji osudile na čak osam godina zatvora. U zatvoru je oboljela od tuberkuloze kralježnice, bolesti koja ju je pratila do kraja života, zbog čega je nakon 15 mjeseci u zatvoru puštena na uvjetnu slobodu. Također, kao mlada djevojka izgubila je zaručnika koji je stradao na Križnome putu.
Sve te teškoće nisu uspjele slomiti ovu snažnu i ambicioznu ženu, krhkog zdravlja, ali nesalomljivog duha koja je bila ustrajna u ostvarivanju svojih snova. Svoja najveća profesionalna dostignuća postigla je radeći u tvrtki
Podravka iz Koprivnice gdje je potaknula proizvodnju mnogih proizvoda, poput juha iz vrećice, ali Vegeta je zasigurno njeno životno djelo.
Tim Zlate Bartl osmislio je Vegetu 1958. godine, a počela se prodavati godinu dana kasnije.
Godišnje se proda više od 25.000 tona Vegete što je jednako masi oko 180 plavih kitova, 3.500 afričkih slonova ili 2,5 Eiffelova tornja. Važno je ovdje napomenuti kako u jednu žličicu Vegete stanu otprilike 3 grama.
Do danas je ovaj svjetski poznati dodatak jelima doživio brojne varijacije, ali onaj originalni okus je do današnjeg dana najpopularniji i smatra se neizostavnim dijelom svakog jela.
Dobitnica je mnogih priznanja, odlikovana je visokim državnim odlčjem koje se dodijeljuje za izniman znanstveni doprinos, dobitnica je više nagrada za životno djelo, Zlatnu kunu joj je dodijelila Hrvatska gospodarska komora, a postala je i počasna građanka Koprivnice, grada u kojemu je ostvarila svoje najveće znanstvene uspjehe.
Zlata Bartl preminula je nakon duge i teške bolesti 30. 7. 2008. godine u Koprivnici i za sobom je osim legendarne Vegete ostavila i inspirativnu životnu priču i poruku koja može biti putokaz novim generacijama: „Ne bih mijenjala svoj život jer sam uvijek bila sretna kad sam nešto stvarala. Bila sam nemirna duha, voljela sam puno učiti, čitati, proučavati neke stvari koje nisu bile u mome fahu, pa i po cijenu nespavanja.“